230V - 6 kW
420 cc
4-STROKE PETROL
The Rato R6000-L2 generator is designed to provide reliable power in any situation thanks to the integrated ATS panel, which automatically starts the engine in the event of a power failure. The R420, 4-stroke, air-cooled engine with a 420 cc displacement runs on petrol and has an electric start. The nominal power is 5.5 kW at 230 V, with a maximum output of 6 kW , while the 25 L tank guarantees up to 7 hours of autonomy at full load and 11 hours at half load.
Optional trolley kit code 29015
The Rato R6000 D-L2 professional generator features an AVR with electric start, a 420cc R420 petrol engine. This generator has a 25L tank , with a maximum runtime of 6.5 hours at maximum power and 11 hours at half load.


The maximum power of this Rato generator is 6 kW , and it works with an average noise level of 72 dB .
This generator can be used:


| Fuel | Gas |
| Start-up | Electric - Manual |
| Maximum Power | 6 kVA - 6 kW cos φ 1 |
| Nominal Power | 5.5 kVA - 5.5 kW cos φ 1 |
| Displacement | 420 cc |
| Cooling | Air |
| AVR | YES |
| ATS | YES - integrated |
| Reservoir | 25 L |
| Max autonomy Power | 6.5 hours |
| Autonomy at half load | 11 h |
| Sockets | 1x16A Schuko, 1 x 32A 230V |
| DC Output | 12V / 8.3A |
| Oil and Overload Protection | YES |
| Parallel function | NO |
| Noise | 72 dB up to 7 m |
| Dimensions | 69.4 x 52.4 x 55.4 cm |
| Weight | 78 kg |
| Fuel | Gas |
| Start-up | Electric - Manual |
| Maximum Power | 6 kVA - 6 kW cos φ 1 |
| Nominal Power | 5.5 kVA - 5.5 kW cos φ 1 |
| Displacement | 420 cc |
| Cooling | Air |
| AVR | YES |
| ATS | YES - integrated |
| Reservoir | 25 L |
| Max autonomy Power | 6.5 hours |
| Autonomy at half load | 11 h |
| Sockets | 1x16A Schuko, 1 x 32A 230V |
| DC Output | 12V / 8.3A |
| Oil and Overload Protection | YES |
| Parallel function | NO |
| Noise | 72 dB up to 7 m |
| Dimensions | 69.4 x 52.4 x 55.4 cm |
| Weight | 78 kg |