230V - 6 kW
420 cc
4-STROKE PETROL
The Rato R6000D-8 ATS generator is designed to provide reliable power in any situation thanks to the integrated ATS panel, which automatically starts the engine in the event of a mains failure. The R420, 4-stroke, air-cooled engine with a 420 cc displacement runs on petrol and has an electric start. The nominal power is 5.5 kW at 230 V, with a maximum output of 6 kW , while the 25 L tank guarantees up to 7 hours of autonomy at full load and 11 hours at half load.
Optional trolley kit code 29015
The Rato R6000D-8 ATS professional generator features a built-in ATS panel that allows automatic start-up in the event of a power outage. This feature ensures operational continuity without the need for manual intervention, making the generator ideal for home, industrial, or construction site use.
The generator is powered by a 4-stroke, air-cooled R420 engine with a displacement of 420 cc . Powered by gasoline and featuring an electric start, the engine offers stable and long-lasting performance, reducing maintenance and the risk of downtime. The included battery always ensures quick and safe starting.

The 25-liter tank ensures the Rato R6000D-8 ATS professional generator runs for 7 hours at maximum load and 11 hours at 50% load. This generator is ideal for continuous work without the need for frequent refueling. The engine's efficiency ensures optimized fuel consumption and consistent performance even under the most demanding conditions.
This generator can be used:


| Fuel | Gas |
| Start-up | Electric - Manual |
| Maximum Power | 6 kVA - 6 kW cos φ 1 |
| Nominal Power | 5.5 kVA - 5.5 kW cos φ 1 |
| Displacement | 420 cc |
| Cooling | Air |
| AVR | YES |
| ATS | YES - integrated |
| Reservoir | 25 L |
| Max autonomy Power | 7 h |
| Autonomy at half load | 11 h |
| Sockets | 1x16A Shuko, 1 x 32A ind. socket |
| DC Output | 12V / 8.3A |
| Oil and Overload Protection | YES |
| Parallel function | NO |
| Noise | 72 dB up to 7 m |
| Dimensions | 68.4 x 56.2 x 55.7 cm |
| Weight | 88 kg |
| Fuel | Gas |
| Start-up | Electric - Manual |
| Maximum Power | 6 kVA - 6 kW cos φ 1 |
| Nominal Power | 5.5 kVA - 5.5 kW cos φ 1 |
| Displacement | 420 cc |
| Cooling | Air |
| AVR | YES |
| ATS | YES - integrated |
| Reservoir | 25 L |
| Max autonomy Power | 7 h |
| Autonomy at half load | 11 h |
| Sockets | 1x16A Shuko, 1 x 32A ind. socket |
| DC Output | 12V / 8.3A |
| Oil and Overload Protection | YES |
| Parallel function | NO |
| Noise | 72 dB up to 7 m |
| Dimensions | 68.4 x 56.2 x 55.7 cm |
| Weight | 88 kg |
On Request Accessories
Tutti gli Accessori