200 m² / h
Lithium battery
Karcher BR 30/4 C Bp Pack , professional quality compact floor cleaner ideal for cleaning environments with a surface up to 200 square meters ; the compact structure and ease of use make it ideal for homes and small commercial environments. An important feature of this model is the wireless operation , guaranteed by a high efficiency lithium battery , which allows you to work comfortably even in environments with furniture and obstacles.


The Karcher washer-dryer is fitted with large wheels that facilitate transport even in the presence of steps, a clean water tank that can be easily removed and refilled comfortably even in the home sink and a waste water tank with convenient carrying handle . Maintenance is extremely simple, in fact the suction bar can be removed for cleaning and easy replacement, while the brush and the water distribution strip can be disassembled without using tools and without the possibility of losing the fixing parts.


The Karcher BR 30/4 C Bp Pack uses a high-speed brush roller that also adapts to tiled surfaces, guarantees a contact pressure 10 times higher than manual washing and simplifies the advancement of the machine. The rubber lip is able to dry both in forward and reverse , speeding up drying times; if it is necessary to carry out more thorough cleaning, it is possible to exclude the drying bar by acting on the special foot switch.

| Power Supply | Lithium battery |
| Power supply Battery charger | 230 V |
| Power | 550 W |
| Brushing / Suction amplitude | 300 mm |
| Clean water tank capacity | 4 L |
| Dirty water tank capacity | 4 L |
| Brush pressure | 100 g / cm² |
| Turns Brushes | 1270 RPM |
| Theoretical Surface Yield | 200 m² / h |
| Practical Surface Yield | 150 m² / h |
| Water consumption | 1 L / min |
| Noisiness | 72.4 dB |
| Dimensions | 39 x 34 x 118 cm |
| Weight | 17.4 kg |
| Power Supply | Lithium battery |
| Power supply Battery charger | 230 V |
| Power | 550 W |
| Brushing / Suction amplitude | 300 mm |
| Clean water tank capacity | 4 L |
| Dirty water tank capacity | 4 L |
| Brush pressure | 100 g / cm² |
| Turns Brushes | 1270 RPM |
| Theoretical Surface Yield | 200 m² / h |
| Practical Surface Yield | 150 m² / h |
| Water consumption | 1 L / min |
| Noisiness | 72.4 dB |
| Dimensions | 39 x 34 x 118 cm |
| Weight | 17.4 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 2 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information

On Request Accessories