230 V - 790 W
400 m³/h - 56 dB - 45.9 L/ 24h
Condensation - Continuous Discharge
The Master DHP 55 professional condensing dehumidifier features an on-board water pump and a digital humidity sensor. The digital control panel with hour meter is useful for monitoring the performance of the Master dehumidifier while it's in operation.
With large rubber wheels for easy and safe movement, the Master DHP 55 is easy to open for cleaning. The optional 5 L water tank .
These professional Master dehumidifiers are designed to be stacked on top of each other to increase the flow of condensed air.


Rotational molding (rotomoulding) of plastics is a process for molding particularly resistant plastic materials . A technology also used for the production of kayaks or plastic children's playgrounds , rotomoulding technology can be summarized as follows:
Used for the production of Master DHP 55 , the rotomoulded technology makes this professional dehumidifier a reliable , resistant machine designed to last a long time .
Master DHP 55 has an on-board water pump , with 3 meters of water drain hose , easily mounted with a Velcro strap.
.jpg)

Master DHP 55 is vertically stackable and easy to open for periodic cleaning.




.jpg)
To benefit from the 3-year warranty on this Master product, register on the Master website and follow the instructions provided.



| Machine Type | Condensation |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Absorption | 790 W |
| Capacity (30°C/80%) | 45.9 L / 24h |
| Air Flow | 340 m³/h |
| Working Temperature Range | 5 - 35 °C |
| Humidity Work Field | 20 - 90% |
| Refrigerant Gas | R290 |
| Noise | 56 dB (A) |
| Pump Head | 3 m |
| Dimensions | 60 x 40 x 88 cm |
| Continuous Discharge | YES |
| Weight | 47 kg |
| Dual Voltage | Available |
| Machine Type | Condensation |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Absorption | 790 W |
| Capacity (30°C/80%) | 45.9 L / 24h |
| Air Flow | 340 m³/h |
| Working Temperature Range | 5 - 35 °C |
| Humidity Work Field | 20 - 90% |
| Refrigerant Gas | R290 |
| Noise | 56 dB (A) |
| Pump Head | 3 m |
| Dimensions | 60 x 40 x 88 cm |
| Continuous Discharge | YES |
| Weight | 47 kg |
| Dual Voltage | Available |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 3 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information
