230V - 1kW
1000 m³/h - 52 dB - 96 L/ 24 h
For Industry - Continuous Discharge
Fral FDNP96 is a solid and robust professional portable dehumidifier, belonging to the FDNP series designed by the experts in the Fral dehumidifier sector. With an excellent condensation collection capacity (14 kg), Fral FDNP96 is one of the highest performing professional dehumidifiers for industry / construction sites , designed to drastically eliminate humidity and condensation in large environments . Mounted on wheels and with a convenient carrying handle , the 57 kg of this Fral dehumidifier can be easily transported anywhere . With a solid structure in galvanized sheet metal painted with epoxy resins , Fral FDNP96 is not afraid of construction site and industrial use , even in flooded environments or with a strong presence of water that needs to be drained.
It has a connector for pump connection - available separately.

With a washable and easily replaceable high efficiency polyurethane filter , Fral FDNP96 has a large condensate collection tray with the possibility of direct discharge . As an alternative to the tray, it is possible to install a condensate lifting pump that pumps to a height of 3.5 m from the level where Fral FDNP96 is positioned.

The distinctive feature of this Fral FDNP96 dehumidifier is an evaporation battery made of smooth aluminum tubes . This results in lower energy expenditure and the maintenance, in the long term, of a very high performance , even when the relative humidity is low .
This Fral FDNP96 professional dehumidifier features an hour meter and hot gas defrosting .

The nominal absorbed power is 1000W , with a starting current of 21A . The air flow rate of this dehumidifier is 1000 m3/h . The operating range in degrees goes from 1÷35 °C .
The dimensions of this machine are 65 x 100 x 57 cm and it weighs 57 kg .
The structure and the sheets are hot-dip galvanized, then painted with epoxy powders guarantee high resistance and a long life over time to Fral FDNP96. This dehumidifier mounts a rotary compressor, placed on anti-vibration mounts.
Fral FDNP96 is composed of a refrigeration circuit for:
Fral FDNP96 has an automotive connector that allows easy connection of the condensate lifting pump.
Fral FDNP96 has a condensate collection container fitted as standard. Roomy, removable, the machine is also set up for a fixed condensate drain . The condensate lifting pump , which can be purchased as an optional , replaces the container already supplied, allowing the condensed water to be pumped to a maximum height of 3.5 m .
The fan is axial type, statically and dynamically balanced, it can be applied to the outside and is equipped with an alarm in case of machine malfunction. This portable Fral dehumidifier is made of polyurethane, an easily washable and replaceable air filter.
A microprocessor controls the hot gas defrost cycles . There is also a timer and an alarm screen. The control panel is located on the top of the machine, intuitive and easily visible.
Refrigerant circuit leak tests, electrical discharge tests and functional testing are performed. For safe use of the dehumidifier.
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Max consumption | 1000W |
| Condensation Container Capacity | 14 L |
| Max Power Absorbed | 3.7 A |
| LRA Inrush Current | 21 A |
| Sound Pressure Level | 52dB(A) |
| Refrigerant | R1234yf |
| Condensation Drain Connection | 3/4'' |
| Condensation Container Capacity | 14 kg |
| Temperature | 1 ÷ 35 °C |
| Humidity Values | 30 ÷ 90 % |
| Air Flow | 1000 m³/h |
| Surface Humidity Control | 1350 m³ max |
| Surface Drying Humid Environments | 800 m³ |
| Max Dehumidification Capacity | 96 L / 24 h |
| Continuous Discharge | YES |
| Size | 65 x 100 x 57 cm |
| Weight | 57 kg |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Max consumption | 1000W |
| Condensation Container Capacity | 14 L |
| Max Power Absorbed | 3.7 A |
| LRA Inrush Current | 21 A |
| Sound Pressure Level | 52dB(A) |
| Refrigerant | R1234yf |
| Condensation Drain Connection | 3/4'' |
| Condensation Container Capacity | 14 kg |
| Temperature | 1 ÷ 35 °C |
| Humidity Values | 30 ÷ 90 % |
| Air Flow | 1000 m³/h |
| Surface Humidity Control | 1350 m³ max |
| Surface Drying Humid Environments | 800 m³ |
| Max Dehumidification Capacity | 96 L / 24 h |
| Continuous Discharge | YES |
| Size | 65 x 100 x 57 cm |
| Weight | 57 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 2 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information

On Request Accessories