230 V - 860 W
500 m³/h - 53 dB - 56 L/ 24h
Stackable - Continuous Discharge
The Master DHP 26 dehumidifier is designed for professional use, even continuous 24 hours a day, and can therefore be used where humidity is very high and can create mould and various problems.
Robust, powerful and efficient, Master DHP 65 is designed for use in even moderately hostile work and industrial environments in terms of dirt and machine movement.
The metal frame makes the Master DHP65 dehumidifier shock-resistant . The steel handle and large wheels make the Master DHP 65 condensing dehumidifier easy to move .




This Master dehumidifier is a high-quality professional product Made in Italy.
.jpg)
To benefit from the 3-year warranty on this Master product, register on the Master website and follow the instructions provided.






| Machine Type | Condensation |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Absorption | 860 W |
| Capacity (30°C/80%) | 56 L / 24h |
| Capacity (20°C/60%) | 22 L / 24h |
| Surface Humidity Control | 840 m³ |
| Surface Drying for Humid Environments | 336 m³ |
| Air Flow | 500 m³/h |
| Operating Temperatures | 3 ÷ 45 °C |
| Humidity Values | 40 ÷ 98 / 40÷70 % |
| Reservoir | 10.5 L |
| Refrigerant | R1234 |
| Noise | 53 dB |
| Compressor | rotary |
| Continuous Discharge | YES |
| Size | 57 x 53 x 70 cm |
| Weight (Net/Gross) | 45 kg |
| Machine Type | Condensation |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Absorption | 860 W |
| Capacity (30°C/80%) | 56 L / 24h |
| Capacity (20°C/60%) | 22 L / 24h |
| Surface Humidity Control | 840 m³ |
| Surface Drying for Humid Environments | 336 m³ |
| Air Flow | 500 m³/h |
| Operating Temperatures | 3 ÷ 45 °C |
| Humidity Values | 40 ÷ 98 / 40÷70 % |
| Reservoir | 10.5 L |
| Refrigerant | R1234 |
| Noise | 53 dB |
| Compressor | rotary |
| Continuous Discharge | YES |
| Size | 57 x 53 x 70 cm |
| Weight (Net/Gross) | 45 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 3 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information

On Request Accessories