230V - 400W
390 m³ - 42 dB - 20 L/ 24h
Portable - Continuous Discharge
MASTER professional dehumidifiers are high-efficiency devices designed for use in work and industrial environments that are even moderately hostile in terms of dirt and machine movement.


Thanks to the possibility of draining liquids externally without using the tray.


The Master DH 721 dehumidifier is designed for continuous use 24 hours a day and can therefore be used where humidity is so high that it can create mould and various problems.



Using the dehumidifier in conditions of high air humidity, the water tank will require more frequent emptying. In this condition, it is useful to set the continuous emptying option of the tank.
.jpg)
To benefit from the 3-year warranty of this Master product, register on the Master website and follow the instructions provided.

| Machine Type | Condensation |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Consumption | 400W |
| Capacity 30°C/80% | 20L / 24h |
| Capacity 20°C/60% | 7 L / 24h |
| Air Flow | 200 m³/h |
| Surface Humidity Control | 390 m³ |
| Operating Temperatures | 5 ÷ 35 °C |
| Humidity Values | 35 ÷ 90 % |
| Reservoir | 4.7 L |
| Refrigerant | R290 |
| Noise | 42dB(A) |
| Palette | 18 pcs |
| Compressor | piston |
| Continuous Discharge | YES |
| Size | 33.5 x 30.5 x 64 cm |
| Weight | 19 Kg |
| Machine Type | Condensation |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Consumption | 400W |
| Capacity 30°C/80% | 20L / 24h |
| Capacity 20°C/60% | 7 L / 24h |
| Air Flow | 200 m³/h |
| Surface Humidity Control | 390 m³ |
| Operating Temperatures | 5 ÷ 35 °C |
| Humidity Values | 35 ÷ 90 % |
| Reservoir | 4.7 L |
| Refrigerant | R290 |
| Noise | 42dB(A) |
| Palette | 18 pcs |
| Compressor | piston |
| Continuous Discharge | YES |
| Size | 33.5 x 30.5 x 64 cm |
| Weight | 19 Kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 3 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information

Based on 24 reviews
Great (Translated review)
Well done. (Translated review)
Working as described (Translated review)
Good product (Translated review)
I installed it a week ago inside a cave adjacent to a completely renovated dammuso. I do not have enough evidence yet to confirm its validity, at the moment I am using it H24 with continuous discharge and it works without interruption. I used it with the collection tray the first few days and was emptying the cassette twice a day. I would say that it pulls water. (Translated review)
Excellent product (Translated review)
It works perfectly, does its job (Translated review)
Done well (Translated review)
The product does well what it was designed to do: dehumidify. The only point I hadn't considered, but it doesn't create any particular problems, is that it raises the temperature of the room in which it is used by about 1-2°C... I use it for three/four hours in a row and the studio goes from 24°C to 25°C and sometimes 26°C, maybe I'll appreciate this in the colder period... (Translated review)
Excellent (Translated review)
On Request Accessories
Tutti gli Accessori