230V - 2,2 kW
480 m³/h - 60 dB - 36 L/ 24 h
The Master Aerial ASE 400 desiccant dehumidifier is the ideal solution for dehumidifying large spaces, even at low temperatures. Designed for high performance and consistent reliability, the Master ASE 400 combines energy efficiency, robustness, and ease of use, making it perfect for industrial, commercial, and post-flood restoration applications.
Easy to install, it provides rapid drying results for all types of constructions and emergency situations, thus minimizing the risk of long-term damage caused, for example, by flooding. Examples of applications include cellars, garages, warehouses, storage facilities, archives, production facilities, waterworks, etc.
Thanks to its adsorption technology and high-performance ECODRY G3 rotor , Aerial ASE 400 ensures rapid and uniform drying in any environmental conditions. Its operating range of -10°C to +35°C makes it ideal for cold environments such as warehouses, archives, cellars and production facilities . It works effectively even at relative humidities of up to 10%, ensuring maximum protection of sensitive structures, materials and equipment.
The Master ASE 400 is constructed from stainless steel and powder-coated steel , materials that ensure strength and durability even in harsh environments. It features non-marking rubber feet and ergonomic handles, making it easy to transport and position in any space. The removable rotor allows for quick and easy maintenance , while the self-regulating PTC heater ensures continuous safety and reliability.


.jpg)
To benefit from the 3-year warranty on this Master product, register on the Master website and follow the instructions provided.
| Capacity (20°C / 60%) | 36 L/24h |
| Air Flow | 480/185 m³/h |
| External Pressure | 150 / 50 Pa |
| Working range Temperature | from -10 to +35°C |
| Working range Humidity | from 10 to 95% |
| Power Supply | 230V |
| Power Absorbed | 2200 W |
| Noise | 60 dB |
| Air Intake | - |
| Dry Air Outlet | 1 x Ø 125 mm |
| Regeneration Air Outlet | Ø 80 mm |
| Continuous Discharge | YES |
| Cable | 4.5 m with connector |
| Protection | IP23 |
| Size | 41 x 39.5 x 56 cm |
| Weight | 25 kg |
| Capacity (20°C / 60%) | 36 L/24h |
| Air Flow | 480/185 m³/h |
| External Pressure | 150 / 50 Pa |
| Working range Temperature | from -10 to +35°C |
| Working range Humidity | from 10 to 95% |
| Power Supply | 230V |
| Power Absorbed | 2200 W |
| Noise | 60 dB |
| Air Intake | - |
| Dry Air Outlet | 1 x Ø 125 mm |
| Regeneration Air Outlet | Ø 80 mm |
| Continuous Discharge | YES |
| Cable | 4.5 m with connector |
| Protection | IP23 |
| Size | 41 x 39.5 x 56 cm |
| Weight | 25 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 3 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information
