230 V - 750 W
745 m³/h - 52 dB - 52 L/ 24h
Integrated ionizer and purifier
The Trotec DH 30 VPR+ (cod. 1125000415) is a professional industrial dehumidifier that offers 4-in-1 active climate management against humidity, odors, dust, and pollutants. Designed for sensitive and valuable environments, such as museums, galleries, cellars, or classic car garages, it maintains optimal and constant conditions over time. Thanks to the industrial ionizer and NTP purification system , it eliminates odors and harmful microorganisms, while the two-component filter removes dust and soot.
The powder-coated steel construction is corrosion-resistant, and the integrated condensation pump allows continuous operation even at low temperatures (from 5°C). Automatically regulated by a hygrostat and intensity control, it ensures a clean, stable, and customized indoor climate. With Made in Germany quality , the DH 30 VPR+ is the ideal solution for those seeking complete protection and preservation of the value of valuables and exclusive spaces.
The Trotec DH 30 VPR+ (cod. 1125000415) is a high-quality professional dehumidifier designed to ensure complete protection in sensitive environments. With a dehumidification capacity of up to 52L/24h and a maximum air flow rate of 745 m³/h, the Trotec DH 30 VPR+ offers excellent performance even at low temperatures, ensuring a stable and safe climate for valuables, works of art, and antique furniture .


This unique device integrates 4 functions in 1, against humidity , odors , air pollutants and dust . It protects against:



The Trotec DH 130 VPR+ operates automatically via a hygrostat , precisely regulating humidity and air purification. The integrated condensate pump allows for easy drainage, while hot gas defrosting ensures operation even from 5°C . The coated steel construction ensures corrosion protection and a long service life, making the device reliable in any environment.


With an energy consumption of 0.75 kW and a COP of 2.5, the Trotec DH 15 VPR+ combines high performance and energy savings. Made in Germany , it represents a professional choice for those seeking reliability, comprehensive protection, and intelligent climate management.


Furthermore, this Trotec dehumidifier has been specially designed to preserve the value of precious specimens, objects and furniture.


| Code | 1125000415 |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Consumption | 750 W |
| Capacity | 52 L / 24h |
| Air Flow | 745 m³/h |
| Operating Temperatures | 5 ÷ 40 °C |
| Pressure Coefficient | COP 1.6 |
| Relative Humidity min/max | 30 ÷ 90 % |
| Refrigerant | R-407C |
| Noise | 52 dB A |
| Compressor | with alternative pistons |
| Fan | 1st stage |
| Automatic Dehumidification | YES |
| Hygrostat Installed | YES |
| Hot Gas Defrosting | YES from 5°C |
| Purification | NTP |
| Ionizer | Industrial |
| Condensate Pump | 10 m |
| Size | 28 x 78 x 69 cm |
| Weight | 57 kg |
| Code | 1125000415 |
| Power Supply | 230V 50Hz |
| Consumption | 750 W |
| Capacity | 52 L / 24h |
| Air Flow | 745 m³/h |
| Operating Temperatures | 5 ÷ 40 °C |
| Pressure Coefficient | COP 1.6 |
| Relative Humidity min/max | 30 ÷ 90 % |
| Refrigerant | R-407C |
| Noise | 52 dB A |
| Compressor | with alternative pistons |
| Fan | 1st stage |
| Automatic Dehumidification | YES |
| Hygrostat Installed | YES |
| Hot Gas Defrosting | YES from 5°C |
| Purification | NTP |
| Ionizer | Industrial |
| Condensate Pump | 10 m |
| Size | 28 x 78 x 69 cm |
| Weight | 57 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 3 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information
