400 V - 8,5 kW
4300 m³/h - 70 dB - 485 L/ 24h
Scarico Continuo
The Trotec DH 145 SH industrial dehumidifier (code 1125000224) is a professional solution for humidity control in halls, warehouses and production facilities. Thanks to its dehumidification capacity of up to 485 L/24 h and an air flow rate of 4300 m³/h , it guarantees dry and safe environments, preventing mould , corrosion and damage to materials. Equipped with an integrated condensation pump and analog hygrostat , it ensures continuous and automatic operation with minimal maintenance. The condensing system with rotary compressor and R-410A refrigerant ensures efficiency and silence (70 dB). Made of coated steel, it is robust and compliant with European standards, ideal for industrial drying and the preservation of sensitive products. Trotec DH 145 SH is Made in Germany , synonymous with superior quality and reliability compared to low-cost imitations.
With integrated condensate pump
Made in Germany
In many industrial processes, production facilities, or warehouses, dry air is a fundamental and necessary requirement: the Trotec DH 145 SH professional dehumidifier provides optimal climate conditions in large facilities and warehouses to prevent cardboard packaging from softening. Moisture damage in the industrial sector can be very expensive to repair. Therefore, it is important to prevent damage by ensuring protection from moisture and corrosion, including for machinery and equipment. The Trotec DH 145 SH was designed for this purpose. It also features an integrated condensate pump.


The Trotec DH 145 dehumidifier is a three-phase 400V/50Hz dehumidifier with a power consumption of 9.8 kW. It uses the environmentally friendly R-410A refrigerant , ensuring stable and environmentally friendly performance. The integrated condensate pump allows for automatic water drainage from heights of up to 5 meters , simplifying installation. The analog hygrostat allows for precise adjustment of the desired humidity level , while the rotary piston compressor ensures long life and low maintenance.


Made of coated steel , the Trotec DH 145 SH is durable, easily accessible for maintenance, and compliant with European safety standards. Each unit is tested and certified by Trotec, synonymous with reliability and Made in Germany quality.


The benefits of dehumidifying humid or very humid areas include:
This Trotec industrial dehumidifier is suitable for:


| Code | 1125000224 |
| Power Supply | 400V |
| Typology | Condensation |
| Environment | 640÷1600 m³ |
| Consumption | 8.5 kW |
| Nominal Power | 9.8 kW |
| Capacity | 485 L / 24h |
| Air Flow | 4300 m³/h |
| Operating Temperatures | 5 ÷ 35 °C |
| Max Relative Humidity | 30÷90% |
| Hygrostat | Electronic |
| Refrigerant | R-410A |
| Noise | 70 dB |
| Electronic Hygrostat | YES |
| Housing material | Aluminum |
| Transport Wheels | NO |
| Flexible Hose Connection | 5 mm |
| Size | 46 x 173 x 119.5 cm |
| Weight | 235 kg |
| Code | 1125000224 |
| Power Supply | 400V |
| Typology | Condensation |
| Environment | 640÷1600 m³ |
| Consumption | 8.5 kW |
| Nominal Power | 9.8 kW |
| Capacity | 485 L / 24h |
| Air Flow | 4300 m³/h |
| Operating Temperatures | 5 ÷ 35 °C |
| Max Relative Humidity | 30÷90% |
| Hygrostat | Electronic |
| Refrigerant | R-410A |
| Noise | 70 dB |
| Electronic Hygrostat | YES |
| Housing material | Aluminum |
| Transport Wheels | NO |
| Flexible Hose Connection | 5 mm |
| Size | 46 x 173 x 119.5 cm |
| Weight | 235 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 3 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information
