CGM URCV4-320L
Multi LED Lighting Tower
Telescopic Pole 7.5 m
MPN: URCV4-320L
Manual lifting up to 7.5 m
4 x 320 W / 4500
Generator sold separately
description Quotation Request
Private Negotiation
Private Negotiation
Personalised Quotations
Tested Product
Tested Product
Ready to Use
Need Help?
Need Help?
Ask The Expert
reso facile Warranty 2 years
spedizione su bancale Shipped on Pallet
  • paypal
  • visa
  • mastercard
  • contrassegno
  • soisy
  • bonifico
  • scalapay
You can choose the Secure Payment method you prefer
CGM URCV4-320L Multi LED Lighting Tower with 7.5 m Telescopic Pole
The CGM URCV4-320L model is equipped with 4 320W LED headlights of 41550 lm (Lumen) each and a lightable area of 4500 m2 .
Functional Specifications
This CGM Light Tower is an excellent solution for night work or in difficult visibility conditions , allowing you to illuminate up to 4500 m2 . The LED lamps work with high energy efficiency with 4 LEDs of 320W each.
CGM URCV4-320L Multi LED Light Tower Night Lighting
Technical specifications
Lighting up to 4500 m2 CGM URCV4-320L Multi LED Light Tower
Compatibility
The generator sets compatible with CGM URCV4-320L are:
  • 10P - 14P - 20P with PERKINS 1500 RPM Diesel engine
  • 7.5W - 10.5W - 15LW - 20KH - 25KH with KOHLER 1500 RPM Diesel engine.
CGM URCV4-320L Multi LED Light Tower compatible with CGM 1500 RPM series generator sets
Fields of Application
  • Gas, oil and mining extraction sites
  • Buildings
  • Emergency
  • Military applications
  • Special events
  • Hard to reach areas
Watch the video
Characteristics
  • Multi LED Light Tower
  • Manual hydraulic telescopic rod
  • Telescopic pole height 7.5 m
  • Compatible with CGM 1500 RPM series generator sets
Technical data
Lighthouses 4 x 320W LEDs