400V - 6.3 kW
8.4 HP
4 STROKE PETROL
The Pramac S5000 three-phase generator is a professional and reliable solution for those requiring consistent, high-performance electricity in industrial, construction, or rental environments. Designed with high-quality components and advanced features, this generator stands out for its robust construction and operational efficiency. Equipped with a Honda GX270 engine and an NSM alternator with electronic voltage regulation (AVR), it guarantees stable and safe power, with ratings up to 5.4 kVA in continuous operation.
The electric start , low oil level protection, oversized fuel tank, and integrated transport kit make it a complete machine, ready to face the most demanding challenges. Furthermore, the Pramac S5000's compact design and practical quick instructions system make it ideal for temporary use or in contexts where ease of use is essential.


The Pramac AMF automatic control panel is an accessory for S Series generators equipped with a CONN manual control panel . It automatically starts the generator in the event of a blackout and stops it when the mains power returns. Compatible with single-phase and three-phase power supplies, it is installed in a metal wall or floor box . Connection is quick thanks to the plug-in connector, allowing for practical and immediate use. Also included is an RSS radio control with a max. range of 90 m in open field.
An AVR (Automatic Voltage Regulator) is an electronic device that automatically regulates the output voltage of a generator. It maintains stable voltage by compensating for load variations, preventing overvoltages or sags. It is essential for protecting sensitive equipment and ensuring reliable, consistent generator operation.
The DPP (Digital Protection Panel) differential protection is an advanced electronic safety system integrated into Pramac generators that detects any earth leakage currents (typical in the event of accidental contacts or faults in electrical devices).
The transport kit, supplied pre-installed and integrated into the frame, consists of two solid rubber wheels and a retractable handle complete with non-slip rubber. There are also two lifting points on the upper part of the frame.
The Pramac S5000 Three-Phase generator works with a Honda GX270 engine. The Honda GX270 engine is a single-cylinder 4-stroke petrol engine with a horizontal shaft and a 25° inclined cylinder. It has a displacement of 270 cc and develops a nominal power of 6.2 HP at 3000 rpm , up to a maximum power of 8.4 HP at 3600 rpm .

Equipped with a 27 L petrol fuel tank , the Pramac S5000 single-phase guarantees a range of 12.16 h at 100% load, with a fuel consumption of 2.22 L/h .
It has:
The Pramac S5000 single-phase petrol generator has a load-bearing and protective tubular steel frame (roll bar) with protective side casings in sheet steel (removable and with adequate openings to facilitate routine maintenance operations).
The Pramac S5000 is easy to transport and install. The sturdy casing protects the internal components from external agents, extending their life even in dusty or humid environments. The NSM alternator with brushes and IP23 protection ensures reliability even in demanding working conditions.
Present:

The following sockets are present:


Below are some helpful tips for choosing the product that's best for you:
Don't hesitate to contact us with any questions or if you need further information!
| Power Supply | 400V |
| Phase | Three-phase |
| Motor | Honda GX 270 |
| Engine RPM | 3000 rpm |
| Horses | 8.4 HP 270 cc |
| Max Three-Phase Power | 6.3 kVA - 5 kW cos φ 0.8 |
| Three-Phase Continuous Power | 5.4 kVA - 4.3 kW cos φ 0.8 |
| Max power single phase | 3.8 kVA - 3 kW cos φ 0.8 |
| Continuous Power | 3.5 kVA - 2.8 kW cos φ 0.8 |
| Fuel Tank Capacity | 27 L |
| Autonomy 75% Load | 4.17 pm |
| Fuel Consumption 75% Load | 1.67 L/h |
| Generator Type | Open |
| Start-up | Electric |
| Alternator | NSM with brushes |
| Voltage Regulation | AVR - Condensation |
| Noise | 69 dB(A) at 7 m |
| Protection | IP 23 |
| Thermal Protection | YES |
| Oil Guard | YES |
| Dimensions | 84 x 75 x 61.5 cm |
| Weight | 97 kg |
| Power Supply | 400V |
| Phase | Three-phase |
| Motor | Honda GX 270 |
| Engine RPM | 3000 rpm |
| Horses | 8.4 HP 270 cc |
| Max Three-Phase Power | 6.3 kVA - 5 kW cos φ 0.8 |
| Three-Phase Continuous Power | 5.4 kVA - 4.3 kW cos φ 0.8 |
| Max power single phase | 3.8 kVA - 3 kW cos φ 0.8 |
| Continuous Power | 3.5 kVA - 2.8 kW cos φ 0.8 |
| Fuel Tank Capacity | 27 L |
| Autonomy 75% Load | 4.17 pm |
| Fuel Consumption 75% Load | 1.67 L/h |
| Generator Type | Open |
| Start-up | Electric |
| Alternator | NSM with brushes |
| Voltage Regulation | AVR - Condensation |
| Noise | 69 dB(A) at 7 m |
| Protection | IP 23 |
| Thermal Protection | YES |
| Oil Guard | YES |
| Dimensions | 84 x 75 x 61.5 cm |
| Weight | 97 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 2 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information

On Request Accessories
Tutti gli Accessori