230V V - 11 kW
570 cc - 12 HP
DIESEL
CGM DS11000Y is a generator set completely produced in Italy , equipped with a Yanmar 2TNV70 water-cooled diesel engine , Stage V, 3000 RPM . This industrial generator is equipped with a 230V single-phase power supply.
The water cooling of the engine is specifically designed to ensure better performance in intensive use making this generator perfect for industry.
Furthermore, the CGM DS11000Y generator set is equipped with a central lifting hook to allow it to be moved with special means.
Compared to previous models, this silenced generator is characterised by a significant reduction in noise .

The CGM DS110000Y industrial generator is ultra powerful, designed for use on construction sites , in industry and for emergencies . It has a power of 11/12.1 kVA with a single-phase 230 V connection.
The Stage V YANMAR 2TNV70 engine has a power of 12.2 HP (9.1 kW) with an Electric Start System with a displacement of 570 cc . This engine has 2 cylinders and works at 3000 RPM .
CGM DS11000Y mounts an AVR voltage regulator to provide stable current, ideal for connecting smartphones and electronic devices.
This CGM Diesel Generator has a manual electrical panel with:
The CGM DS11000Y industrial generator is diesel powered with a consumption of 2.9 L/h at 75% . The tank can hold up to 30 L of fuel for an estimated autonomy of approximately 10 h .
| Model | DS11000Y |
| Power Supply | 230V - 50Hz |
| Motor | YANMAR 2TNV70 |
| Continuous Power | 11 KVA - 9.9 KW cos φ 0.9 |
| Emergency Power | 12.1 KVA - 9.7 KW cos φ 0.9 |
| Fuel | Diesel |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Fuel Consumption | 2.9 L/h at 75% |
| Displacement | 570cc |
| Engine Power | 12.2 HP - 9.1 kW |
| Reservoir | 30 L |
| Start-up | Electric |
| Drums | 12V |
| Autonomy | 10.3 h |
| AVR | YES |
| ATS Automatic Emergency Panel | Optional |
| Voltage accuracy | +/- 4% |
| Size | 107 x 61 x 90h cm |
| Weight | 235 kg |
| Model | DS11000Y |
| Power Supply | 230V - 50Hz |
| Motor | YANMAR 2TNV70 |
| Continuous Power | 11 KVA - 9.9 KW cos φ 0.9 |
| Emergency Power | 12.1 KVA - 9.7 KW cos φ 0.9 |
| Fuel | Diesel |
| Engine RPM | 3000 RPM |
| Fuel Consumption | 2.9 L/h at 75% |
| Displacement | 570cc |
| Engine Power | 12.2 HP - 9.1 kW |
| Reservoir | 30 L |
| Start-up | Electric |
| Drums | 12V |
| Autonomy | 10.3 h |
| AVR | YES |
| ATS Automatic Emergency Panel | Optional |
| Voltage accuracy | +/- 4% |
| Size | 107 x 61 x 90h cm |
| Weight | 235 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 2 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information
