230 V - 694 W
210 m³/h - 48 dB - 18,75 L/ 24 h
Sovrapponibile
The Master Aerial ASE 200 is a compressor-free desiccant dehumidifier that operates without refrigerant. It has a consistent water extraction rate at all temperatures and is much more efficient than compressor-based dehumidifiers when used at temperatures below 5°C .

Moisture is removed by absorption, even at the lowest temperatures.
Desiccant dehumidifiers are used in all environments where it is necessary to maintain a low humidity level regardless of the ambient temperature.




.jpg)
To benefit from the 3-year warranty on this Master product, register on the Master website and follow the instructions provided.
| Capacity (20°C / 60%) | 18.75 L/24h |
| Air Flow | 210 / 110 m³/h |
| External Pressure | 150 / 50 Pa |
| Working range Temperature | from -10 to +30°C |
| Working range Humidity | from 10 to 95% |
| Power Supply | 230V |
| Power Absorbed | 694 W |
| Noise | 48 dB |
| Air Intake | Ø 125 mm |
| Dry Air Outlet | 1 x Ø 80 mm or 2 x Ø 50 mm |
| Regeneration Air Outlet | Ø 80 mm |
| Continuous Discharge Possibility | YES |
| Size | 28 x 29 x 40 cm |
| Weight | 14 kg |
| Capacity (20°C / 60%) | 18.75 L/24h |
| Air Flow | 210 / 110 m³/h |
| External Pressure | 150 / 50 Pa |
| Working range Temperature | from -10 to +30°C |
| Working range Humidity | from 10 to 95% |
| Power Supply | 230V |
| Power Absorbed | 694 W |
| Noise | 48 dB |
| Air Intake | Ø 125 mm |
| Dry Air Outlet | 1 x Ø 80 mm or 2 x Ø 50 mm |
| Regeneration Air Outlet | Ø 80 mm |
| Continuous Discharge Possibility | YES |
| Size | 28 x 29 x 40 cm |
| Weight | 14 kg |
Our workshop is able to guarantee efficient and professional repairs: speed; of intervention, competence and availability are our strengths.
By purchasing from Indors you will also have purchased peace of mind: our Assistance and Repairs Service guarantees quick and timely solutions for any problem thanks to the safe availability; of spare parts, your equipment will always be efficient and available within a few days at a low cost. More information
All products sold by Indors are covered by a legal guarantee of 3 years from the date
of purchase for purchases by individuals (12 months for professional users) for lack of conformity,
pursuant to art. 128 ff. Legislative Decree no. 206/2005.
More information
